SSD nebo HDD – Spolehlivost\rychlost ?

SSD (Solid State Disc) technologie zažívá v posledních dvou letech technologický a komerční boom. Druhů flash pamětí používali , používají a budou používat desítky více či méně odlišných technologií. Na současném trhu se ale nyní etablovali dva druhy a to druh SLC a MLC. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Čím se liší?

ssd_generic-100043624-orig

SLC – Single-level cell – jedna paměťová buňka dokáže uchovat 1 bit (0, 1)

MLC – Multi-level cell – jedna paměťová buňka dokáže uchovat 2 bity (00, 01, 10, 11)

 

SLC tedy potřebuje pro stejnou kapacitu dvojnásobek paměťových buněkv porovnání s MLC.
SLC  je v době psaní tohoto článku výrazně dražší v porovnání s MLC.

Zdálo by se že MLC technologie má tedy narch. Opak je pravdou!

Problém MLC je nízký počet zápisu/přepisu paměťové buňky. I přes velký posun v technologii výroby MLC si SLC technologie udržuje stále cca 10x větší životnost / počet přepisů v porovnání s MLC.  Zároveň je technologie SLC  výrazně rychlejší a to zejména při zápisu.  V praxi se pro zvýšení rychlosti SSD používají specielní zapisovací algoritmy , které dokáží stejnoměrně a postupně používat pro zápis všechny buňky SSD. Tedy se výrazně prodlužuje životnost celého SSD

inside-SSD-1024x683

MLC technologie je tedy vhodná pro občasné domácí použití. Pro jakékoli používání v komerční sféře je potřeba se MLC technologie vyvarovat.  Při použití MLC ve stylu:  .doc soubor na MLC flash paměti mám uložený jen na ní a nikde jinde a zároveň tento soubor z této MLC flash paměti otvírám a edituji. Pokud budu tento soubor upravovat/mít otevřený  delší dobu a budu mít nastaveno automatické ukládání po 5ti minutách, tak každou hodinu bude soubor na levné MLC flash paměti (usbčku) přepsán 20x.  Pokud budu uvažovat, že počet přepisů levných MLC  je cca 5000-10000 (často ale i výrazně méně ! ..řídí se to podle osobní karmy a osobního kondiciogramu 😉 ..prostě je to někdy o blbé smůle) tak již po 200-500 hodinách otevření/práce se souborem přímo na flash paměti může s relativně vysokou pravděpodobností ke ztrátě dat.  Obnova je sice často možná, ale část dat bude již nevratně ztracena.   Proto doporučuji kupovat výhradně SLC SSD a zároveň zálohovat vše ještě na jiné médium.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s